FAQZarezerwuj wizytę
28.05.2018

KID i PRIIPs – o co chodzi?

Od 1 stycznia tego roku osobom zainteresowanym zawarciem umowy ubezpieczenia na życie z UFK muszą zostać przekazane – poza dotychczasowym pakietem dokumentów – także tzw. Key Information Documents (KID). To efekt wejścia w życie unijnego rozporządzenia ws. PRIIPs, czyli detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych.

 

Podstawowym celem, który przyświecał twórcom rozporządzenia PRIIPs, było ustanowienie jednolitego standardu formułowania informacji dla inwestorów indywidualnych. Wprowadzone za sprawą rozporządzenia KID-y mają identyczną, z góry określoną konstrukcję, dzięki czemu klienci mogą w prosty sposób porównywać cechy, ryzyka, potencjalne przyszłe wyniki oraz koszty interesujących ich produktów. Szeroki zakres informacji, które zawierają dokumenty, w założeniu ma pomóc w pełnym zrozumieniu charakterystyki danego produktu i dokonaniu świadomego zakupu.

Jak są skonstruowane KID-y?

Konstrukcja KID jest ściśle określona w zapisach rozporządzenia. Określa ono nie tylko listę zagadnień, które muszą zostać zawarte w dokumencie, ale także kolejność ich prezentacji, a nawet sposób wizualizacji. Całość ma być napisana prostym językiem, tak aby informacje były zrozumiałe dla wszystkich osób. Dokument powinien mieć maksymalnie 3 strony i zawierać odpowiednio:

  • dane produktu;
  • dane twórcy produktu;
  • dane organu sprawującego nadzór nad twórcą produktu;
  • ostrzeżenie o skomplikowanym charakterze produktu (jeśli dotyczy);
  • informacje o głównych cechach produktu i jego docelowym inwestorze;
  • poziom ryzyka inwestycyjnego i możliwe scenariusze wyników z inwestycji;
  • opis sytuacji, w których towarzystwo nie ma możliwości wypłaty świadczenia;
  • informacje o kosztach związanych z inwestycją;
  • informacje o rekomendowanym horyzoncie inwestycyjnym (czasie posiadania produktu) i możliwościach wypłaty środków
  • procedurę składania skarg;
  • listę innych istotnych dokumentów związanych z produktem.

 

W przypadku produktów umożliwiających inwestorowi wybór ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, dokument przedstawia ogólne informacje o produkcie, przy czym poziom ryzyka inwestycyjnego poszczególnych funduszy i koszty inwestycji są prezentowane w zakresie możliwych wyników – od najniższej do najwyższej ich wartości. Informacje dotyczące polityki inwestycyjnej poszczególnych wariantów inwestycji, możliwych scenariuszy wyników i kosztów są prezentowane dla każdego UFK w dedykowanym załączniku.

Gdzie można znaleźć KID-y dla produktów Open Life?

KID-y dla produktów z oferty Open Life są dostępne na stronie internetowej towarzystwa – w zakładkach opisujących konkretne ubezpieczenia wraz z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, Tabelami Parametrów, Opłat i Limitów Ubezpieczenia oraz regulaminami lokowania środków w funduszach UFK. (Dokumenty wynikające z rozporządzenia ws. PRIIP zawierają skrót „PRIIP” w nazwie pliku.) W trosce o przejrzystość informacji, wszelkie niezbędne dokumenty produktowe zostały udostępnione w formie folderów uporządkowanych chronologicznie według dat od momentu rozpoczęcia obowiązywania.

Wymienione dokumenty stanowią komplet informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o podpisaniu umowy ubezpieczenia.